BSC019N04LSATMA1
DigiKey Part Number
448-BSC019N04LSATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-BSC019N04LSATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-BSC019N04LSATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC019N04LSATMA1
Description
MOSFET N-CH 40V 27A/100A TDSON
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 27A (Ta), 100A (Tc) 2.5W (Ta), 78W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BSC019N04LSATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
41 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2900 pF @ 20 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 78W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.9mOhm @ 50A, 10V