AIHD10N60RATMA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 1.046
Datasheet
IGBT Trench Field Stop 600 V 20 A 150 W Surface Mount PG-TO252-3-313
AIHD10N60RATMA1
DigiKey Part Number
AIHD10N60RATMA1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIHD10N60RATMA1
Description
IGBT TRENCH FS 600V 20A TO252-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Energy
210µJ (on), 380µJ (off)
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Packaging
Tape & Reel (TR)
Gate Charge
64 nC
Part Status
Obsolete
Td (on/off) @ 25°C
14ns/192ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Test Condition
400V, 10A, 23Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
20 A
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector Pulsed (Icm)
30 A
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 10A
Supplier Device Package
PG-TO252-3-313
Power - Max
150 W