IKD10N60RATMA1
DigiKey Part Number
IKD10N60RATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IKD10N60RATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IKD10N60RATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKD10N60RATMA1
Description
IGBT TRENCH FS 600V 20A TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 20 A 150 W Surface Mount PG-TO252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IKD10N60RATMA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
210µJ (on), 380µJ (off)
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
64 nC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Td (on/off) @ 25°C
14ns/192ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 10A, 23Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
20 A
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Current - Collector Pulsed (Icm)
30 A
Supplier Device Package
PG-TO252-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 10A
Base Product Number
Power - Max
150 W