S3TL-H40-18DC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Electrical Inc.
In Stock: 51.727
Datasheet
Parametric Equivalent
Weidmüller
In Stock: 305
Datasheet
WAGO Corporation
In Stock: 24.620
Conta-Clip, Inc.
In Stock: 200
Altech Corporation
Altech Corporation
Panduit Corp
Panduit Corp
Image for S3TL-H40-18DC is not available
S3TL-H40-18DC
DigiKey Part Number
1885-S3TL-H40-18DC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S3TL-H40-18DC
Description
FERRULE 12AWG GRAY 18L
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Gray Wire Ferrule Connector DIN 12 AWG (4.00mm²) Single Wire
Category
Insulation
Insulated
Manufacturer
IDEC
Style
DIN
Series
Size
12 AWG (4.00mm²)
Packaging
Bulk
Length - Overall
18.00mm
Part Status
Active
Length - Pin
10.00mm