RV8S-L-A240-D6
DigiKey Part Number
1885-1790-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV8S-L-A240-D6
Description
SSR RELAY SPST-NO 2A 24-280V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Module
Category
Voltage - Input
4.5 ~ 12VDC
Mfr
Voltage - Load
24 V ~ 280 V
Series
Load Current
2 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C