RV8H-1S1-AD60-C1D2
DigiKey Part Number
1885-1765-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV8H-1S1-AD60-C1D2
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 60V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 60VAC/DC Coil DIN Rail
Category
Features
Socket Included
Mfr
Termination Style
Spring Terminal
Series
Must Operate Voltage
48 VAC/DC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
4.2 VAC/DC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
15 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
12 A
Approval Agency
CE, cULus
Switching Voltage
250VAC - Nom
Relay Type
Coil Current
9 mA
Coil Resistance
6.67 kOhms