RU42S-C-D48 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
IDEC
In Stock: 0
Parametric Equivalent
IDEC
In Stock: 0
Image for RU42S-C-D48 is not available
RU42S-C-D48
DigiKey Part Number
1885-RU42S-C-D48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RU42S-C-D48
Description
RELAY PLUG-IN 4PDT 3A 48VDC
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 48VDC Coil Socketable
Category
Features
Lighted Indicator, Mechanical Indicator
Mfr
Termination Style
Plug In, 14 Pin
Series
Must Operate Voltage
38.4 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
4.8 VDC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 60°C
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
3 A
Approval Agency
CE, CSA, cURus, TUV
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 300W
Coil Resistance
2.56 kOhms
Coil Current
18 mA