Image for RQ1V-CM-A230 is not available
RQ1V-CM-A230
DigiKey Part Number
1885-RQ1V-CM-A230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ1V-CM-A230
Description
RELAY PCB SPDT 12A 240VAC
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 230VAC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Must Operate Voltage
184 VAC
Series
Must Release Voltage
69 VAC
Packaging
Bulk
Operate Time
12 ms
Part Status
Active
Release Time
8 ms
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Contact Rating (Current)
12 A
Relay Type
Coil Current
2.7 mA
Coil Resistance
32.5 kOhms