G125-MS13405L1P
DigiKey Part Number
G125-MS13405L1P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MS13405L1P
Description
CONN HDR VERT 34POS
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 34 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
G125-MS13405L1P Models
Category
Insulation Height
0.193" (4.90mm)
Packaging
Strip
Active
Contact Finish - Post
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled
Pitch - Mating
Features
Board Lock
Number of Positions
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Insulation Color
Black
Current Rating (Amps)
2A
Style
Voltage Rating
450VAC/DC
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
7.23mm, 7.31mm