BZX84C68
DigiKey Part Number
6415-BZX84C68TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C68
Description
DIODE ZENER ARRAY 68V SOT-23
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 68 V 225 mW ±5% Surface Mount SOT-23
Category
Impedance (Max) (Zzt)
128 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
400 nA @ 48 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23
Power - Max
225 mW