059AT1002HLF is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Gowanda Electronics
In Stock: 0
Datasheet
10 µH Unshielded Toroidal Inductor 14.5 A 8mOhm Max Radial, Horizontal Cylinder (Open)
059AT1002HLF
DigiKey Part Number
2639-059AT1002HLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
059AT1002HLF
Description
FIXED IND 10UH 14.5A 8 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
8mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
20MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
1.100" Dia (27.94mm)
Current - Saturation (Isat)
20A
Height - Seated (Max)
0.475" (12.06mm)