059AT1002H is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Gowanda Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Delevan
In Stock: 0
Datasheet
10 µH Unshielded Toroidal Inductor 14.5 A 8mOhm Max Radial, Horizontal Cylinder (Open)
059AT1002H
DigiKey Part Number
2639-059AT1002H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
059AT1002H
Description
FIXED IND 10UH 14.5A 8 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
8mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
20MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Toroidal
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Horizontal Cylinder (Open)
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
Radial
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
1.100" Dia (27.94mm)
Current - Saturation (Isat)
20A
Height - Seated (Max)
0.475" (12.06mm)