5.0SMCJ20A
DigiKey Part Number
4786-5.0SMCJ20ATR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-5.0SMCJ20ACT-ND - Cut Tape (CT)
4786-5.0SMCJ20ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMCJ20A
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32.4V Clamp 155A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
155A
Series
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V