3.0SMCJ15A
DigiKey Part Number
4786-3.0SMCJ15ATR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-3.0SMCJ15ACT-ND - Cut Tape (CT)
4786-3.0SMCJ15ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3.0SMCJ15A
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.4V Clamp 123A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
123A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V