FSP150M-AAA is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Delta Electronics
In Stock: 29
Datasheet
Parametric Equivalent
Tri-Mag, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Tri-Mag, LLC
In Stock: 0
In Stock: 167
Phihong USA
Phihong USA
In Stock: 23
In Stock: 45
TT Electronics/Power Partners Inc.
In Stock: 49
Bel Power Solutions
Bel Power Solutions
In Stock: 229
24V 150 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
FSP150M-AAA
DigiKey Part Number
2967-FSP150M-AAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP150M-AAA
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 150W
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Manufacturer
FSP Technology Inc.
Applications
Medical
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
6.69" L x 3.35" W x 1.67" H (170.0mm x 85.0mm x 42.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, FCC, TUV, VCCI
Voltage - Output
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
6.25A
Base Product Number
Power (Watts)
150 W