FR-AS53F-10
DigiKey Part Number
5785-FR-AS53F-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FR-AS53F-10
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 220VAC Coil Socketable
Category
Termination Style
Plug in, Wire Leads
Mfr
Must Operate Voltage
176 VAC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
72 VAC
Operating Temperature
-40° ~ 70°C
Contact Material
Silver Tin (AgSn)
Contact Rating (Current)
10 A
Coil Current
12.5 A
Coil Resistance
6700 Ohms