FR-AS30FS-1
DigiKey Part Number
5785-FR-AS30FS-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FR-AS30FS-1
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 6VDC Coil Surface Mount
Category
Termination Style
Wire Leads
Mfr
Must Operate Voltage
4.8 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
0.6 VDC
Operating Temperature
-40° ~ 70°C
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO); Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
30 A
Coil Current
428.5 mA
Coil Resistance
14 Ohms