FR-AS30F-10
DigiKey Part Number
5785-FR-AS30F-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FR-AS30F-10
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 110VAC Coil Surface Mount
Category
Termination Style
Wire Leads
Mfr
Must Operate Voltage
88 VAC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
36 VAC
Operating Temperature
-40° ~ 70°C
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO); Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
30 A
Coil Current
64.7 mA
Coil Resistance
1700 Ohms