FR-AS11FW-5
DigiKey Part Number
5785-FR-AS11FW-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FR-AS11FW-5
Description
Franjobaim Electronics Power Rel
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 110VDC Coil Socketable
Category
Termination Style
Plug In, 8 Pin
Mfr
Must Operate Voltage
88 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
11 VDC
Part Status
Active
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Release Time
25 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40° ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO); Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
20 A
Approval Agency
CE
Coil Current
5.4 A
Relay Type
Coil Type
Non Latching
Coil Resistance
10080 Ohms