FR-AS10F-23
DigiKey Part Number
5785-FR-AS10F-23-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FR-AS10F-23
Description
Franjobaim Electronics Power Rel
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 24VAC Coil Socketable
Category
Termination Style
Plug In, 11 Pin
Mfr
Must Operate Voltage
19.2 VAC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
7.2 VAC
Part Status
Active
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Release Time
25 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40° ~ 70°C
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO); Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CE
Coil Current
104.1 A
Relay Type
Coil Type
Non Latching
Coil Resistance
72 Ohms