F90-SS-109D
DigiKey Part Number
5785-F90-SS-109D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F90-SS-109D
Description
Power Relay
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 9VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
6.75 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.45 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
30 A
Contact Material
Silver Alloy
Switching Voltage
277VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
CQC, TUV, UL
Load - Max Switching
11080VA, 1200W
Relay Type
Coil Current
100 mA
Coil Resistance
90 Ohms