FC4SBDMD24.0-T1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Fox Electronics
In Stock: 644
Datasheet
Similar
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
IQD Frequency Products
In Stock: 1.023
24 MHz ±50ppm Crystal 20pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
FX425B-24
FC4SBDMD24.0-T1
DigiKey Part Number
631-1042-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FC4SBDMD24.0-T1
Description
CRYSTAL 24.0000MHZ 20PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
24 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (4x2.5)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)