SZ1SMA33CAT3G
DigiKey Part Number
2832-SZ1SMA33CAT3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMA33CAT3G
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 7.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V