FC12002Y
DigiKey Part Number
5700-FC12002YTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FC12002Y
Description
DIODE SIC 1.2KV 2A DO221AC
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 2A Surface Mount DO-221AC (SlimSMA)
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
11pF @ 800V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
DO-221AC (SlimSMA)
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.55 V @ 2 A