FMCA1916-48 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Fairview Microwave
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
L-com
In Stock: 0
Datasheet
Pasternack
Pasternack
Cable Assembly Coaxial 4.3/10 to SMA SPP-250LLPL 48.0" (1.2m) 4.0'
FMCA1916-48
DigiKey Part Number
5328-FMCA1916-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMCA1916-48
Description
COAX CBL 4.3/10 TO SMA 4'
Detailed Description
Length
48.0" (1.2m) 4.0'
Cable Impedance
50 Ohms
Style
4.3/10 to SMA
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
4.3/10 Plug
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Male
Frequency - Max
5.8 GHz
2nd Connector
SMA Plug
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C