27SR118350 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Essentra Components
In Stock: 19.464
Datasheet
Image for 27SR118350 is not available
27SR118350
DigiKey Part Number
27SR118350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
27SR118350
Description
SNAP RIVET 0.118" NYLON BLACK
Customer Reference
Detailed Description
0.118" (3.00mm) Snap Rivet 0.256" ~ 0.295" (6.50mm ~ 7.49mm) Grip Range Nylon
Category
Head Diameter
0.252" (6.40mm)
Manufacturer
Essentra Components
Head Height
0.063" (1.60mm)
Series
Hole Diameter
0.126" (3.20mm)
Packaging
Bulk
Grip Range
0.256" ~ 0.295" (6.50mm ~ 7.49mm)
Part Status
Obsolete
Features
Requires Installation Tool
Type
Snap Rivet
Color
Black
Rivet Diameter
0.118" (3.00mm)
Material
Nylon
Rivet Length
0.350" (8.89mm)