B82464A2682M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 630
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for B82464A2682M is not available
B82464A2682M
DigiKey Part Number
B82464A2682M-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82464A2682M
Description
FIXED IND 6.8UH 3.05A 45 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.05 A 45mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
B82464A2682M Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
45mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
100kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3.6A