B81130B1223M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 36.422
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 825
Datasheet
In Stock: 313
KEMET
In Stock: 1.192
KEMET
0.022 µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP), Metallized Radial
B81130B1223M
DigiKey Part Number
495-1382-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B81130B1223M
Description
CAP FILM 0.022UF 20% 275VAC RAD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B81130B1223M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
275V