B43858F2106M000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 1.892
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 11.774
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
KEMET
KEMET
In Stock: 450
Surge
Surge
Nichicon
In Stock: 447
10 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
B43858F2106M000
DigiKey Part Number
B43858F2106M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43858F2106M000
Description
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
280 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C