B43641B5337M050 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 178
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Rubycon
Rubycon
Nichicon
In Stock: 237
Nichicon
In Stock: 42
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 340mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
B43641B5337M050
DigiKey Part Number
495-B43641B5337M050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43641B5337M050
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43641B5337M050 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.54 A @ 100 Hz
Impedance
530 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
340mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C