B41827A2159M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 189
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 500
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 231
Upgrade
In Stock: 930
Parametric Equivalent
Rubycon
Parametric Equivalent
Nichicon
Image for B41827A2159M is not available
B41827A2159M
DigiKey Part Number
B41827A2159M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41827A2159M
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
15000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.855 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C