B41252A9338M
DigiKey Part Number
B41252A9338M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41252A9338M
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.59 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C