B41231A6568M000
DigiKey Part Number
B41231A6568M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41231A6568M000
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5600 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
4.26 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C