B41043A7128M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 525
Datasheet
Nichicon
In Stock: 536
Parametric Equivalent
In Stock: 27
Image for B41043A7128M is not available
B41043A7128M
DigiKey Part Number
B41043A7128M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41043A7128M
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.728 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.92 A @ 100 kHz
Impedance
26 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C