B41043A5337M is Obsolete and no longer manufactured.
Würth Elektronik
In Stock: 376
Würth Elektronik
In Stock: 591
Datasheet
Nichicon
In Stock: 1.056
Nichicon
In Stock: 2.000
Image for B41043A5337M is not available
B41043A5337M
DigiKey Part Number
B41043A5337M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41043A5337M
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
427 mA @ 120 Hz
Impedance
85 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C