B41041A4227M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 1
Datasheet
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 5.351
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Rubycon
Rubycon
In Stock: 177
Chemi-Con
In Stock: 27
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Image for B41041A4227M is not available
B41041A4227M
DigiKey Part Number
B41041A4227M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41041A4227M
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
232 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
290 mA @ 100 kHz
Impedance
470 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C