B37953J5224K062 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 2.593
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 2.986
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
Upgrade
KEMET
Similar
Image for B37953J5224K062 is not available
B37953J5224K062
DigiKey Part Number
B37953J5224K062-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B37953J5224K062
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1812
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)