B37872K5683K070 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 7.197
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 5.361
Datasheet
YAGEO
In Stock: 383
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Upgrade
Upgrade
0.068 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
B37872K5683K070
DigiKey Part Number
B37872K5683K070-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B37872K5683K070
Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R 1206
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)