B32591C3473J008 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 1.709
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 1.475
Datasheet
Similar
Similar
Direct
Cornell Dubilier Knowles
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
0.047 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
B32591C3473J008
DigiKey Part Number
495-3124-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32591C3473J008
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins - Long Leads
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
250V