B32520C3473J289 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 2.245
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
0.047 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
B32520C3473J289
DigiKey Part Number
B32520C3473J289-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32520C3473J289
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
250V