B25835M334K7 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Image for B25835M334K7 is not available
B25835M334K7
DigiKey Part Number
B25835M334K7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B25835M334K7
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 1.4KVAC RAD
Customer Reference
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 1400V (1.4kV) Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
5.157" (131.00mm)
Capacitance
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Tolerance
±10%
Applications
Damping; Snubber
Voltage Rating - AC
1400V (1.4kV)