SMAJ78CAH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
126V Clamp 3.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
High Power TVS Diodes
SMAJ78CAH
DigiKey Part Number
283-SMAJ78CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ78CAH
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V