SMAJ440CAH
DigiKey Part Number
283-SMAJ440CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ440CAH
Description
TVS DIODE 440VWM 713VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
713V Clamp 600mA Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
600mA
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
440V
Voltage - Breakdown (Min)
492V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
713V