SMAJ300A
DigiKey Part Number
283-SMAJ300ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ300A
Description
TVS DIODE 300VWM 486VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
486V Clamp 800mA Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
486V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
800mA
Series
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
300V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
335V