PTS12066V100
DigiKey Part Number
283-3142-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-3142-1-ND - Cut Tape (CT)
283-3142-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS12066V100
Description
PTC RESET FUSE 6V 1A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 1 A Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Resistance - Initial (Ri) (Min)
60 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
210 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Voltage - Max
6V
Size / Dimension
0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1 A
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)
Current - Trip (It)
1.8 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
100 A