PTR060V0375-BK1
DigiKey Part Number
283-PTR060V0375-BK1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR060V0375-BK1
Description
PTC RESET FUSE 60V 3.75A RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 3.75 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
24 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
30 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
80 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
1.118" Dia x 0.118" T (28.40mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
3.75 A
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Current - Trip (It)
7.5 A
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Current - Max
40 A