PTR060V0185-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 4.017
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 14.492
Datasheet
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 1.85 A Ih Through Hole Radial, Disc
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
PTR060V0185-TR
DigiKey Part Number
283-PTR060V0185-TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-PTR060V0185-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR060V0185-TR
Description
PTC RESET FUSE 60V 1.85A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Time to Trip
12.6 s
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Resistance - Initial (Ri) (Min)
80 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
190 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.701" Dia x 0.118" T (17.80mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.85 A
Height - Seated (Max)
0.902" (22.90mm)
Current - Trip (It)
3.7 A
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Max
40 A