RXEF185-2
DigiKey Part Number
RXEF185-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
RXEF185-2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXEF185-2
Description
PTC RESET FUSE 72V 1.85A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 1.85 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
12.6 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
80 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
190 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
72V
Size / Dimension
0.689" Dia x 0.118" T (17.50mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.85 A
Height - Seated (Max)
0.882" (22.40mm)
Current - Trip (It)
3.7 A
Lead Spacing
0.199" (5.05mm)
Current - Max
40 A