MLVC22V056C1000
DigiKey Part Number
283-MLVC22V056C1000TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MLVC22V056C1000CT-ND - Cut Tape (CT)
283-MLVC22V056C1000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLVC22V056C1000
Description
VARISTOR 72V 600A 2220
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
72 V 600 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2220 (5750 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
79.2 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
600 A
Series
Energy
2.5J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1000 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
40 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
56 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
64.8 V
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
72 V