MFLA1206R4700FS
DigiKey Part Number
283-MFLA1206R4700FSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFLA1206R4700FS
Description
RES 0.47 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)